Šiuo "Aitvarų metraščiu pagerbiamas kovotojų už Lietuvos laisvę atminimas. Prieš 50 metų drąsiausi Lietuvos vyrai su ginklu rankose stojo ginti klastingai užgrobtą Tėvynę. Tai sukakčiai buvo skirta ir šeštoji Simono Stanevičiaus bendrijos konferencija, įvykusi Viduklėje 1994 m. spalio 2 d. Ją atidarė prof. Juozas Girdzijauskas, pranešimus joje skaitė mokytojas lituanistas Antanas Pocius, rašytojas Eugenijus Ignatavičius, socialinių mokslų daktaras Juozas Parnarauskas, atsiminimais dalijosi buvę partizanai Steponas Bubulas, Albinas Kentra, Juozas Mocius. Kiek vėliau, lapkričio 26 d., Šiluvoje įvyko Lietuvos partizanų vado Jono Žemaičio 85-jų gimimo ir 40-jų žūties metinių minėjimas. Minėjimui vadovavo buvęs politkalinys, Lietuvos Politinių kalinių sąjungos Tarybos prezidiumo narys Petras Girdzijauskas, jame dalyvavo dalis Viduklės konferencijos dalyvių, buvę Šiluvos ir kitų Lietuvos vietovių partizanai, ryšininkai, J. Žemaičio sūnus Laimutis Žemaitis. Filosofijos mokslų daktaras Alfonsas Vaišvila užrašė ir šiluviškių (Juzefos Ličkutės, Stanislavos Žičkutės-Oršvilienės, Vlado Lušo, Juzefos Lukoševičiūtės-Lauruvėnienės, Kotrynos Stoškutės-Zlatkienės) atsiminimus apie Joną Žemaitį ir jo šeimą. Laimučio Žemaičio, Viduklės krašto partizanų (S. Bubulo, J. Mociaus) ir vieno šiluviškio (Vytauto Dambrausko) atsiminimus parūpino A. Pocius. Atsiminimais apie partizanų Kentrų šeimą pasidalijo A. Kentra. Taip susiklostė medžiaga šiam metraščiui.
Simbolinė yra Lietuvos partizanų vado Jono Žemaičio figūra. Jo lemtis — tai visų Lietuvos partizanų lemtis, jų kovos esmė ir prasmė. Pųgerbdami jį, pagerbiame visus Tėvynės gynėjus. Todėl J. Žemaičiui skiriama pirmoji šio metraščio dalis. Joje spausdinamas E. Ignatavičiaus straipsnis-apybraiža ir skelbiami kitų asmenų atsiminimai apie J. Žemaitį.
Antroje metraščio dalyje dedami bendresnio pobūdžio straipsniai (A. Pociaus, J. Parnarausko, A. Vaišvilos) apie Kęstučio apygardos partizanų kovas Viduklės, Kelmės, Šiluvos krašte, straipsniai (J. Parnarausko, Rimanto Vėbros) apie KGB dorojimosi su žmonėmis metodus, publikuojami partizanų atsiminimai.
Metraščio pabaigoje — glausta partizanų atminimui skirtų renginių ir Simono Stanevičiaus bendrijos veiklos kronika.
"Aitvarų" redaktorių kolegija