Siųsk pigiau su Lietuvos paštu - dabar tik nuo 1.99 EUR!

Dviese : Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė : modernybės vėjai ir lietuvių inteligentija

23 €
+0.50 € platformos administravimo mokestis
ISBN kodas:
9786090156261
Leidėjas:
Leidimo metai:
Būklė:
Labai gera
Likutis:
1 vnt.
Aprašymas

Ingrida Jakubavičienė – istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros Kaune muziejininkė, kelių knygų autorė. Svarbiausia jos mokslinių tyrimų kryptis – Prezidento Antano Smetonos ir jo artimiausios aplinkos biografiniai tyrimai, Pirmosios Lietuvos Respublikos (1918–1940 m.) politinis, visuomeninis ir kultūrinis gyvenimas. Knyga „Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė. Modernybės vėjai ir lietuvių inteligentija“ – dar vienas autorės prisilietimas prie ypatingų seserų ir jų laikmečio. Tai nėra monografijos „Seserys Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ antras leidimas, o visiškai nauja istorija.

Vakarų Europą apgaubusi modernybės dvasia darė įtaką seserų ir kitų knygoje minimų moterų pasirinkimams:

Siekti aukštojo mokslo ar pasitenkinti gimnazijos diplomu?
Tekėti už turtingo bajoro ar ranką ir širdį atiduoti išsilavinusiam, bet neturtingam inteligentui?
Įsitraukti į visuomeninę veiklą ar pirmiausia rūpintis šeimos reikalais?
Dalyvauti didžiajame politiniame žaidime ar nekišti nosies į vyrų okupuotą sritį?

Šios ir daugelis kitų modernėjimo apraiškų nesunkiai įžiūrimos seserų pasirenkamuose sprendimuose kuriant santuoką, buitį, santykius su vaikais ir artimaisiais, taip pat aktyviai veikiant tapus Lietuvos politinio elito dalimi. Ar lengva priimti naujoves ir būti moderniam? O gal saugiau neišlįsti iš tradicinio gyvenimo rėmų ir tiesiog ištirpti pilkoje minioje? Knygos pavadinimas „Dviese“ simbolizuoja ne tik dvi seseris, bet ir kiekvieno skaitytojo santykį su modernybe. Ši knyga lyg testas parodys, ko jumyse daugiau – modernisto ar tradicionalisto.

Knyga skaitytoją veda seserų gyvenimo keliu nuo gimimo ir vaikystės tėvų šeimoje iki brandos ir gyvenimo saulėlydžio, o visa ši gyvenimo kelionė bus kupina modernybės ženklų, pasažų ir aplinkkelių, tad kelionė skaitytojui neprailgs. Kelionės ženklus atstoja knygos turinys su skyriais ir poskyriais. Pirmoje dalyje „Pirmieji žingsniai modernybės link“ pasakojama, kaip modernybė pamažu veikė ir bajorų Chodakauskų gyvenimą, šeimos ryšius, dvaro aplinką, kaip seserys jaunystėje balansavo tarp tradicinio auklėjimo taisyklių ir modernėjančio gyvenimo iššūkių, o Vilnius tuo metu tapo modernėjančios lietuvių visuomenės centru. Antroje dalyje „Pirmojo pasaulinio karo padiktuoti pokyčiai“ atskleidžiama Sofijos ir Jadvygos visuomeninė ir politinė veikla Pirmojo pasaulinio karo metais, kaip jos aktyviai įsitraukė į Lietuvos Tarybos misijas ir kaip modernybės paveiktos moterys drąsiai ėmėsi valstybei reikalingų darbų. Trečioje dalyje „Modernėjančios nepriklausomos Lietuvos visuomenės žingsniai" skaitytojai sužinos, kaip modernybė veikė seserų santuoką ir jų romantiškus santykius su kitais vyrais, kaip keitė požiūrį į namus, buitį, šeimos atostogas ir laisvalaikį, kaip kito moterų išvaizda ir mada. Šioje dalyje detaliau analizuojamas moterų dalyvavimas didžiojoje politikoje, konkurencija su vyrais seimuose ir apskritai valstybės tarnyboje, plačiau pristatoma S. Smetonienės ir J. Tūbelienės visuomeninė ir socialinė veikla. Ketvirtoje dalyje „Toli nuo Lietuvos“ atskleidžiamos seserų pažinties su modernia Amerika aplinkybės, sudėtingo prisitaikymo naujoje kultūroje ir kovos su nepalankiai nusiteikusia lietuvių išeivija istorija.

Knyga „Dviese. Sofija Smetonienė ir Jadvyga Tūbelienė“ – tai seserų gyvenimo kelias, kuriuo jos ėjo sekdamos modernybės diktuojamus ženklus, nebuvo lengvas, kasdien teko rinktis tarp to, kas įprasta, tradiciška, ir to, kas gąsdino kaip nauja ir nežinoma patirtis. Tapusios modernybės veikiamos visuomenės dalimi jos ieškojo savo gyvenimo stiliaus ir pačios, sąmoningai to nesiekdamos, sukūrė apie save legendą.

Kitos pardavėjo prekės

Žiūrėti visas (292)

Kitos autoriaus knygos

Žiūrėti visas (19)

Panašios prekės

Žiūrėti visas (7991)