Iš esmės yra du dalykai: mokslas ir nuomonė. Pirmasis sukuria žinojimą, antrasis neišmanymą.“
Hipokratas
EDZARDAS ERNSTAS ir SIMONAS SINGHAS remdamiesi moksliniais faktais aptaria daugybę dabar egzistuojančių alternatyvių gydymo būdų, tokių kaip akupunktūra, homeopatija, chiropraktika, vaistingieji augalai ir kt., kurių populiarumas vis auga. Visa tiesa apie gėrimus, losjoną, piliules, žoleles, adatas, masažą dalykus, kurie nepriklauso oficialiosios medicinos sričiai, bet tampa vis patrauklesni daugeliui pacientų.
• Ar alternatyvioji medicina veiksmingai gydo ligas?
• Ar šiuolaikiniai gydytojai žino, kas mums geriausia?
• Ar močiučių patarimai ir yra pati geriausia, laiko patikrinta išmintis?
• Kuo verta pasitikėti, o kas bando jus apiplėšti?
• Kaip bėgant metams keičiasi supratimas apie žmogaus kūną?
• Ar tarp tradicinės ir alternatyviosios medicinos atstovų visada išliks priešiškumas?
Apklausos rodo, kad nemažai šalių daugiau nei pusė gyventojų vienokia ar kitokia forma taiko alternatyvius gydymo būdus. Iš tikrųjų apskaičiuota, kad alternatyvioms terapijoms pasaulyje kasmet išleidžiama apie 40 milijardų svarų ir tai yra sparčiausiai auganti medicinos išlaidų rūšis. Taigi kas teisus: kritikas, kuris alternatyviąją mediciną prilygina vudu, ar motina, kuri savo vaiko sveikatą patiki alternatyviajai medicinai?
EDZARDAS ERNSTAS, SIMONAS SINGHAS
EDZARDAS ERNSTAS yra pirmasis pasaulyje papildomosios medicinos profesorius. Praeityje klinikinės medicinos atstovas, vėliau jis studijavo homeopatiją, praktikavo ją ir daugelį kitų alternatyvių gydymo būdų. Šiandien Ernstas yra pelnęs pasaulinį pripažinimą už sėkmingą mokslo taikymą, vertinant alternatyviąją mediciną.
SIMONAS S INGHAS, daktaro disertaciją apgynęs dalelių fizikos srityje, karjerą pradėjo prodiusuodamas tokias BBC mokslo laidas kaip „Akiratis“ (Horizon) ir „Rytdienos pasaulis“ (Tomorrow’s World).
Mūsų partnerystė suteikia knygai pusiausvyrą. Vienas iš mūsų, Edzardas Ernstas, yra „saviškis“, praktikavęs mediciną, taip pat ir kai kuriuos alternatyvius gydymo būdus, daugelį metų. Jis yra pirmasis pasaulyje alternatyviosios medicinos profesorius, o jo suburta tyrimų grupė praleido penkiolika metų, bandydama išsiaiškinti, kurie gydymo metodai veiksmingi, o kurie ne. Antrasis, Simonas Singhas, yra „pašalietis“, beveik du dešimtmečius dirbęs moksliniu žurnalistu spaudoje, televizijoje bei radijuje ir visada siekęs paaiškinti sudėtingas idėjas plačiajai visuomenei suprantamu būdu. Abu manome, kad galime priartėti prie tiesos labiau nei kas nors kitas, be to, tai yra ne mažiau svarbu, stengiamės ją išdėstyti aiškiai, gyvai ir suprantamai.
EDZARDAS ERNSTAS, SIMONAS SINGHAS
Jei kas nors pasiūlydavo naują gydymo būdą, Hipokratas pareikšdavo, kad reikia remtis mokslu, siekiant įvertinti, ar jis veiksmingas, o ne kliautis kieno nors nuomone. Mokslas remiasi bandymais, stebėjimais, argumentais ir diskusijomis, aiškindamasis objektyvią tiesą. Net priėjęs prie išvados, jis vis tiek abejoja teiginiais ir juos analizuoja, kad būtų išvengta klaidos. Nuomonės, priešingai, yra subjektyvios bei prieštaringos ir tas, kas geba surengti efektyviausią reklamos kampaniją, turi didžiausią galimybę skleisti savo požiūrį, nesvarbu, teisingas jis ar ne.
Vadovaujantis Hipokrato posakiu, šioje knygoje moksliškai žvelgiama į daugybę dabar egzistuojančių alternatyvių gydymo būdų, kurių populiarumas vis auga. Šių gydymo priemonių gausu kiekvienoje vaistinėje, apie jas rašoma žurnaluose, diskutuojama daugybėje interneto puslapių, jas naudoja milijardai žmonių, tačiau dauguma gydytojų tokias priemones vertina skeptiškai.