„Parašiau šią knygą, norėdama su jumis pasikalbėti, kaip taip nutinka, kad mums konstruojant daiktus, maistą ir galų gale save pačius, atsiranda pasekmių, kurios ir fantastiškos, ir katastrofiškos. Tik supratę, apie ką kalbame, galime pulti ieškoti sprendimų, kurie iš tiesų turės reikšmės gyvensiantiems po mūsų.“
Anja Røyne
Visi žinome, kad mes patys, kaip ir mus supantys daiktai, esame sudaryti iš daugybės plika akimi nematomų dalelių. Tačiau ar galite įsivaizduoti, kad jūsų kūne yra cheminių elementų, kurie atsirado prieš 13,8 milijardo metų formuojantis Visatai? Ar nutuokiate, iš kokios cheminių medžiagų įvairovės yra pagamintas jūsų mobilusis telefonas ir kokiais būdais jos yra išgaunamos? Norvegų mokslininkė Anja Røyne knygoje „Elementai“ pateikia išsamų mūsų planetos išteklių žemėlapį ir apžvelgia nuo jų neabejotinai priklausomos žmonijos ateities perspektyvas.
• Kaip ir kokie cheminiai elementai yra išgaunami iš Žemės plutos?
• Kurie elementai yra gyvybiškai svarbūs mūsų civilizacijai, o kuriuos galime pakeisti?
• Kodėl stingame energijos išteklių?
• Kokia tikimybė, kad paliksime Žemę ir išsikelsime į kitas planetas?
Keldama svarbius žmonijai klausimus, autorė aprašo nepertraukiamą energijos apykaitą tarp žmogaus ir gamtos bei šio ryšio pažeidžiamumą. Egzistuosime tol, kol gausime būtinų statybinių medžiagų iš maisto, vandens ir oro, todėl turime spręsti planetos išteklių suvartojimo ir aplinkos užterštumo problemas, antraip ateities kartoms teks susidurti su katastrofiškomis pasekmėmis.
Anja Røyne yra Oslo universiteto Fizikos instituto mokslininkė ir dėstytoja. Baigė fizikos mokslus ir specializavosi saulės energijos srityje, o pastaruosius penkiolika metų užsiima geologinių ir geocheminių procesų tyrimais bei ieško būdų, kaip gaminti medžiagas naudojantis biotechnologija. Be to, užsiima mokslo populiarinimu – dalyvauja radijo laidose, rašo straipsnius bei asmeninį tinklaraštį.
„Tai – puiki mokslo populiarinimo knyga, pirmiausia dėl to, kad Røyne pateikia naujausias žinias platesniame kontekste bei nuolatinių diskusijų apie visuomenę ir žmonijos ateitį fone. Tai ne tik gerai parašytas tekstas apie elementus, bet ir knyga apie tai, ką reiškia būti žmogumi šių dienų pasaulyje.“
Asmundas H. Eikenesas, rašytojas, biologas