Knygoje „Žemaičiai. XX a. - XXI a. pradžia" autorius Petras Kalnius siekia išsiaiškinti, kas yra žemaičių bendruomenė etniškumo požiūriu ir koks yra jų „etniškumo" santykis su etnine lietuvių tauta, kokia gali būti žemaičių regioninės bendruomenės padėtis ir jos raida nepriklausomoje Lietuvos valstybėje, pripažįstant žemaičių savitumą. Glaustai apžvelgiami žemaičių demografiniai bruožai, jų tradicinės kultūros savitumas, žemaitiškieji stereotipai, žemaičių tarmės vartojimo šeimoje ir visuomenėje ypatybės.
Etnologinėje studijoje nagrinėjama, kas yra žemaičiai, lyginant su kitomis lietuvių etnografinėmis grupėmis, kas pasikeitė žemaičių bendriuomenėje amžių tėkmėje. Ir šiuo metu žemaičių kalbos (tarmės), tradicinės kultūros savitumas nėra vien patriotiškai nusiteikusių žemaičių fantazijos vaisius - etnokultūriniu požiūriu Žemaitija ryškiai išsiskiria iš kitų Lietuvos etnografinių sričių.
Pripažindamas, kad žemaičių tarmei ir kultūrai yra iškilęs pavojus, knygos autorius siūlo ieškoti veikimo būdų, kurie žemaičius ir kitus lietuvius artintų, o ne tolintų.