Po 180 metų istoriniu arklių pašto traktu „Sankt Peterburgas–Kaunas–Varšuva" vėl riedėjo pašto karietos. 2014-ųjų pavasarį beveik keturias gegužės savaites pasikeisdami jas traukė 10 stambiųjų žemaitukų veislės žirgų. Pagal senovinius modelius pagamintos karietos (keturkinkė – 1,5 t, dvikinkė – 750 kg) įveikė daugiau nei 800 km. Keliavo daugiau nei 20 žmonių komanda – važnyčiotojai, „paštininkai", logistikos vadybininkai, istorikai, savanoriai, fotografai ir spaudos atstovai. Kelionė prasidėjo nuo Rusijos ir Latvijos pasienyje esančio Nesterio kaimelio. Pašto trakto istorija mena daug Lietuvai svarbių įvykių ir asmenybių.
Po Napoleono karo, po Lietuvos-Lenkijos sukilimų ilgai ir sunkiai statytas, 1836 m. šis kelias atvėrė carinei Rusijai duris į Vakarus, taip pat tapo politine, ekonomine bei kultūrine gysla ir Lietuvai: iš Europos tekėjo naujos idėjos, vystėsi miestai, pramonė, transportas, prekyba. Šiuo kultūriniu-edukaciniu žygiu žirgais siekta atkreipti dėmesį ir į gyvąjį Lietuvos paveldą – žemaitukus. Ekspedicijos tikslas plačiąja prasme – paraginti visas keturias „Pašto kelio tautas" persvarstyti tarpusavio istoriją: ją įvertinti iš naujo.
Fotoalbumo tekstų ir nuotraukų autorius – tarptautinės raitelių gildijos Long Riders Guild narys Gintaras Kaltenis, dalyvavęs istoriniuose žygiuose žemaitukais prie Juodosios jūros ir į Krokuvą (Valdovų meilės keliu). Autorius linksmai ir lengvai skaitomu tekstu pasakoja apie žygio-misijos, vežant paštą, kasdienybę, nuotykius, susitikimus. Trumpą apžvalgą apie arklių Pašto kelio istoriją ir jo reikšmę Lietuvai šiam albumui parašė etnologas, Lietuvos edukologijos universiteto profesorius, Lietuvos kraštotyros draugijos pirmininkas Libertas Klimka, apie žemaitukus, gyvąjį istorinį paveldą – žirgų paveldo tyrinėtojas, muziejininkas Egidijus Musteikis, įžvalgą fotoalbumui – Lietuvos fotomenininkų draugijos narys Saulius Paukštys. Šis tekstų ir nuotraukų albumas – istorinė ir kultūrinė relikvija. Ji skirta Lietuvos pašto 100-mečiui.