Istorinių šaltinių teigimu, žydai Lietuvos Didžiojoje Kunigaikštystėje įsikūrė dar XIV a., o XVIII a. jų čia buvo jau daugiau kaip ketvirtis milijono.
Šiandien mums reikia geriau pažinti ne tik savo valstybės praeitį, kartu su lietuviais gyvenusių tautų kultūrą, bet ir nutiesti tiltą virš siaubingos Holokausto prarajos.
Žinias apie vietovės žydus rinktos iš įvairių istorinių šaltinių, archyvų, jau užrašytų pasakojimų, laikantis nuostatos, kad svarbi yra kiekviena, net ir menkiausia detalė, istorija, žinia.
Pagal galimybes siekta kuo plačiau rekonstruoti Pakaunės regiono – Garliavos, Zapyškio, Rokų, Babtų, Raudondvario, Kulautuvos, Karmėlavos, Vandžiogalos – žydų bendruomenių gyvenimo tradicijas, jų savitumą ir patirtis, atkurti praeities įvykius, kai kuriais atvejais džiaugdamiesi vien galimybe atkurti gyvenusių žmonių vardus ir pavardes, nustatyti veiklos sritis.
Knygoje daug autentiškų prisiminimų. Dauguma Pakaunės miestelių žydų gyvenimą nagrinėję autoriai – vietos gyventojai. Pavyzdžiui, Čekiškės žydų gyvenimą pristatė čekiškietis kraštotyrininkas Antanas Vaičius, Kulautuvos litvakų gyvenimo skerspjūvį pateikė kulautuviškis Algirdas Marazas, garliaviškiai Inga Stepukonienė, Robertas Keturakis ir Ovidijus Jurkša atidavė duoklę Garliavos ir jos apylinkių žydų istorijai.
Siekiant šių tikslų knygoje publikuojami ir originalūs mokslininkų tyrinėjimai, ir mokslo populiarinimo pobūdžio tekstai, ir žmonių atsiminimai, kurie yra labai svarbūs istorijos liudininkai. Straipsnių autoriai – Lietuvos aukštųjų mokyklų mokslininkai, muziejų ir bibliotekų darbuotojai, pedagogai bei visuomenės atstovai, pateikę savo autentiškus ar anksčiau užrašytus artimų žmonių prisiminimus, papildančius jau sukauptą archyvinę medžiagą. Iš esmės ji diktavo savitą knygos struktūrą – pirmojoje dalyje "Religinis ir kultūrinis Pakaunės žydų bendruomenės savitumas XVIII–XX amžiuje" siekta aptarti šioje teritorijoje gyvenusios žydų bendruomenės savastį, antrojoje dalyje "Žydų bendruomenės Pakaunės miesteliuose ir kaimuose" apžvelgiama šios etninės grupės įsikūrimo ir gyvenimo Pakaunėje istorinė raida, trečioji – "Pakaunės žydų tragedija" skiriama holokausto ir žydų gelbėjimo temai.
(Didelio formato knyga, gražiai ir kokybiškai išleista. Gausiai iliustruota nuotraukomis.)