Apie autorių ir jo romaną.
Iki Didžiosios Spalio socialistinės revoliucijos Jakutija buvo beveik visiškai neraštingas kraštas, neturėjęs bent kiek labiau išsiplėtojusios savo nacionalinės raštijos. Dabar šio krašto žmonės didžiuojasi šimtais puikiausių knygų, parašytų jakutų kalba. Gausiame Jakutijos rašytojų būryje skamba ir Sofrono Danilovo balsas.
S.Danilovas gimė 1922 metais neturtingoje medžiotojo šeimoje. Kada tėvai įstojo į ką tik susiorganizavusį kolūkį, Sofronas, nė šešiolikos metų nesukakęs, tapo kolūkio brigadininko padėjėju. Netrukus gabus ir žvitrus jaunuolis buvo pasiųstas mokytis. Įgijęs išsilavinimą, jis nemaža metų mokytojavo, buvo respublikinio laikraščio korespondentas, su bloknotu rankoje skersai išilgai išvažinėjo didžiulį Jakutijos kraštą.
Tapęs profesionaliu literatu, S.Danilovas išbandė jėgas įvairiuose žanruose: rašė eiles ir apybraižas, apsakymus ir apysakas, knygas vaikams, dramas ir literatūros kritikos straipsnius, gimtosios literatūros vadovėlius, reiškėsi kaip kūrybingas vertėjas.
Bene reikšmingiausias jo kūrinys yra "Plaka širdis". Šis romanas susilaukė plataus atgarsio, buvo įvertintas kaip svarbus Jakutijos kultūros reiškinys, reikšmingas krašto kultūros augimo įvykis.
Pagrindiniai romano "Plaka širdis" veikėjai - Jakutijos taigoje įsikūrusio Arylacho kaimo mokytojai. Labai svarbius, būdingus mūsų šiuolaikinio tarybinio žmogaus, kovojančio už gėrį ir pažangą, bruožus matome pedagogų Sergejaus Alasovo, Majos Unarovos, Vasilijaus Nachovo, Sargylanos Kusturovos paveiksluose. Skaitytojas nuolat jaučia, kad priešais jį - jakutų mokytojai, dabartinė šio krašto inteligentija, kad veiksmas vyksta kaip tik Jakutijoje.
Reikšmingą vietą romano veikėjų tarpe užima mokyklos patriarcho Vsevolodo Levino paveikslas. Šis "rusiškas jakutas" narsiai kovėsi už Tarybų valdžios sukūrimą Jakutijoje, paskui visą savo gyvenimą paskyrė Arylacho vaikų auklėjimui. Per Levino likimą, jo paveikslu rašytojui pavyko atskleisti tą tautų draugystę, kuri lemia mūsų dabarties ir ateities žygių sėkmę.
Knygos centre - konfliktas tarp egoistinės, savanaudiškos, vien savo gerovę ginančios moralės žmonių ir kūrybingų, aktyvių, gyvenimo tiesą ir gėrį teigiančių, už tai kovojančių asmenybių. Šis dinamiškas ir dramatiškas romano konfliktas skaitytoją itin sudomina ir verčia jaudintis bei giliai suvokti kūrinio veikėjų, jų charakterių sudėtingumą ir grožį, meninę tiesą.
Autorius už šią knygą gavo Jakutijos literatūros klasiko Ojunskio premiją.