Kaip mus juokina ir džiugina visa, kas neprotinga, beprasmiška ir absurdiška!
Tų dalykų ilgesys prasiveržia iš mūsų pro visus moralės ir logikos gniaužtus. Riaušės, revoliucijos, katastrofos – kaip jos mus linksmina! Ir kaip slogu diena po dienos skaityti vis tas pačias naujienas. O Dieve, kad tik kas nors atsitiktų – kitaip sakant, kad kas nors imtų nepaisyti įprastų elgesio normų.
Luke‘as Rhinehartas – George‘o Cockrofto kūrybinis slapyvardis. O gal George‘as Cockroftas – tiesiog atsitiktinai šiame gyvenime kliuvęs vardas kauliukų žmogui Luke‘ui Rhinehartui. Atsitiktinė ir jo gimimo data, ir smulkesnė biografija – kam į ją gilintis?
Užtai jo knygas drąsiai galima vadinti kultinėmis. Visų pirma, aišku, „Kauliukų žmogų“, pirmą kartą išleistą 1971 metais ir sukėlusį tokį atgarsį, kuris niekaip nerimsta iki šiol. Niekaip nesiliauja spėlionės, ar tik knygoje nepasakojama paties autoriaus patirtis, nuo jos aikčioja ir būgštauja moralės sergėtojai, bet, deja, net ir jie negali nepripažinti, kad ši knyga kaip niekas kitas atspindi mūsų laikų gyvenimo filosofiją. Knyga šokiruoja, juokina ir erzina, kai kuriose šalyse netgi buvo uždrausta, o jos pasekėjų klanas vis tiek vis auga. Pagal ją pastatyta meninių ir dokumentinių filmų, o internetas kimšte prikimštas kauliukų ridentojų puslapių.
Pagrindinis knygos veikėjas, nusivylęs pabrėžtinai normaliu savo gyvenimu ir psichoanalitiko darbu, netikėtai atranda auksinį visų problemų sprendimą – kauliukus. Kiekvienu klausimu – šeši atsakymai, ir Kauliukas, Atsitiktinumo dievas, išrenka, ką žmogui daryti. Tai reiškia, įmanoma viskas. Nebegalioja jokios visuomenės, doros, kasdienybės normos, rizikuoti, leistis į avantiūras – tiesiog privaloma, būtina atsikratyti savasties ir tapti niekuo ir viskuo vienu metu. Pabandytik. Gal netgi patiks.