"Recidyvistas" (arba "Mėlynoji barzda") - Kurto Vonneguto romanas "Mėlynoji barzda", išleistas 1987 m. Tai šmaikšti ir sarkastiška autobiografinė išgalvoto personažo Rebeko Karraso, buvusio armėnų kilmės dailininko abstrakcionisto, išgyvenančio vidinę krizę ir nusivylimą savo kūryba bei visuomene, išpažintis.
Pagrindinės romano temos:
menas ir jo vertė
Pasakojimo centre - meno pasaulio pokario Amerikoje tyrinėjimas, kur svarbus tampa ne tik pats rezultatas, bet ir rinkodara, ryšiai bei sėkmė. Vonnegutas šaiposi iš abstraktaus meno, abejodamas tikrąja jo verte.
2. Karas ir jo poveikis
Rebekas Karras Antrojo pasaulinio karo metais buvo kareivis ir matė daugybę baisybių, kurios giliai paveikė jo gyvenimo ir meno suvokimą.
3. Paslaptis tvarte
Pagrindinė romano intriga - Karraso užrakinto tvarto paslaptis. Visą knygą skaitytojas domisi, kas yra viduje. Finale atskleidžiama sukrečianti tiesa ir parodoma, kaip kūryba gali padėti susitaikyti su gyvenimo tragedijomis.
4 - Vienatvė ir žmonių santykiai
Rebeck, gyvendama kaip eremitė, samprotauja apie meilę, draugystę ir žmonių nesugebėjimą suprasti vienas kitą.
Pavadinimas ir nuoroda į Mėlynąją barzdą:
Romano pavadinimas yra nuoroda į Šarlio Perro (Charles Perrault) pasaką apie Mėlynbarzdį, kurios herojus savo pilyje slepia paslaptis ir uždraustus kambarius. Panašiai ir Karrasas saugo savo paslaptį, kuri tampa jo vidinių konfliktų metafora.
Stilius:
Romanas parašytas Vonnegutui būdingu stiliumi - lengvas tonas su juodojo humoro elementais, leidžiantis iškelti gilias ir skaudžias temas.
"Mėlynbarzdis" - tai šmaikštūs pamąstymai apie meno prigimtį, gyvenimo prasmę ir žmogaus gebėjimą susidoroti su praeities tragedijomis.
susidoroti su praeities tragedijomis.