Susipažinkite su, ko gero, linksmiausiu žmogumi žemėje - Baronu Miunhauzenu
Kas toks sėkmingai paskraidė patrankos sviediniu, ištraukė save už kasos iš pelkės su visu žirgu ir tapo kitų stulbinamų nuotykių herojus? Žinoma, baronas Miunhauzenas, pats teisingiausias žmogus žemėje! Taip bent tvirtina jis pats ir geriausi jo draugai grafai, kunigaikščiai bei sultonai, nors kiti vadina pagyrūnu ir fantazuotoju, kurio neįtikimi nuotykiai jau du šimtmečius linksmina viso pasaulio skaitytojus.
Baronui priskiriamų pasakojimų rinkinys „Kelionių vadovas linksmuoliams“ pasirodė 1781 m. Šias istorijas papildė ir į anglų kalbą išvertė bei Londone 1785 m. išleido vokiečių rašytojas Rudolfas Erichas Raspė. Savo knygos Raspė perdaug nevertino, todėl išspausdino „Barono Miunhauzeno nuotykius“ anonimiškai. O gaila, nes po metų juos vėl į vokiečių kalbą išvertęs ir papildęs vokiečių poetas G. A. Biurgeris šiandien garsėja ne savo poezija, o kaip šios ne itin rimtos knygos autorius.
Jei „tikra tiesa“, kuri čia užrašyta, kelia įtarimų, kad ir baronas Miunhauzenas išgalvotas, labai klystate. Žemutinėje Saksonijoje išties gyveno garsios baronų giminės atstovas Friedrichas Hieronymus von Munchhausenas (1720-1797), kuris tarnavo rusų armijoje, dalyvavo kare su turkais ir grįžęs į gimtinę pelnė aštrialiežuvio pasakotojo, išgalvodavusio neįtikimas įvykius, šlovę. Jo nuotykiai tiesa ar grynas pramanas, spręskite patys. Svarbiausia, kad Miunhauzeno istorijos atlaikė laiko išbandymus ir tapo neatsiejama pasaulio kultūros dalimi.