Tai viena šiuolaikinės anglų humoristės – Sue Towsend knyga. Autorė išgarsėjo dienoraščio forma parašytomis knygomis. Ne išimtis ir ši - „Slaptas Adriano Moulo dienoraštis“ ir „Adriano Moulo brendimo kančios“. Knyga išversta į šešiolika kalbų ir tebėra bestselerių sąrašuose.
Pagrindinis knygos personažas – paauglys. Tema labai plati - knygoje aptariami opiausi klausimai jaunimui, viskas - nuo mokyklos iki sekso.
Knygoje susiduriama su jaunimo ir šeimos problemomis. Plėtojama šeimos išsiskyrimo problema, ir to poveikis vaikams. Nors ši tema dažna literatūros kūriniuose, autorė randa savo aspektų. Pasakojama penkiolikmečio vaikino, mėgstančio kurti, laikančio save intelektualu, bandančio sutaikyti savo tėvus, gyvenimas.
Kodėl gi autorė pasirinko būtent Adrianą iš visos šeimos pagrindiniu savo knygos personažu? Galbūt dėl to, kad jis labiausiai išsiskiria iš visos šeimos. Jis pats laiko save intelektualu. Bet tai pastebintys šeimos nariai įvardija tokį jo išsiskyrimą „kvailumu”
Kalbant apie Adriano šeimą, joje dažnai kyla problemų. Adriano manymu „kvaili” tėvų poelgiai gadina ir jo gyvenimą. Galima pastebėti, kad knygoje herojai tarsi pasidalina į dvi stovyklas: pirmoji - Adrianas, antroji – jo šeima. Todėl vieni kitų poelgius vadina kvailais. Ir tik dėl to, kad Adrianas išsiskiria iš savo šeimynykščių, o jie, savo ruožtu, nesupranta ir nesigilina į jo veiksmus.
Taigi knygoje rašoma apie tipišką britų paauglio gyvenimą. O jis labai panašus į anglų, japonų ar lietuvių paauglių gyvenimą. Man knyga nesukėlė didesnio susidomėjimo. Juk viskas ką joje aprašė autorė, dažnas mūsų patyrė gyvenime.
2003 metais „Alma litera” išleido knygos tęsinį - „Kapučino metai”.