Ar gyventojai apie miesto planavimą gali suprasti daugiau nei profesionalūs urbanistai? Šis drąsus klausimas keliamas revoliuciją sukėlusioje ir klasika tapusioje Jane Jacobs knygoje „Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas".
Autorė, kritikuodama tradicines urbanizmo teorijas, žvelgia į miestą kaip į gyvą organizmą ir tiki, kad čia vykstančiuose procesuose balsą privaloma suteikti žmonėms – savo miesto, rajono, gatvės šeimininkams. Ši prieš beveik 60 metų pasirodžiusi knyga išlieka vienu svarbiausių veikalų apie miestų planavimą: aštrus, polemiškas, bet optimistinio tono neprarandantis tekstas gvildena problemas, su kuriomis susiduriame ir šiandien, bei pristato vis dar aktualius socialiai ir ekonomiškai gyvybingo miesto dėmenis.
Nors žurnalistė, aktyvistė, knygų autorė Jane Jacobs (1916–2006) neturėjo formalaus urbanistinio ir architektūrinio išsilavinimo, o oponentai mėgindavo ją pašiepti kaip „tiesiog namų šeimininkę", savo tekstais Jacobs sugebėjo radikaliai pakeisti miesto planavimo politikos principus.
„Didžiųjų Amerikos miestų mirtis ir gyvenimas" tapo turbūt įtakingiausiu veikalu miestų planavimo istorijoje.
– The New York Times
Šis griežtas ir polemiškas miestų planavimo vadovas pasiekė nepaprastai plačią skaitytojų auditoriją – galbūt todėl, kad retai patiriame malonumą skaityti knygą apie miestus, parašytą žmogaus, regis, iš tiesų vertinančio tai, dėl ko juose smagu gyventi.
– The Guardian