„Auksinis kompasas“ yra pirmoji maginės fantastikos trilogijos „Jo tamsiosios jėgos“ dalis. Autoriaus Philip Pullman paaugliams skirtas kūrinys lyginamas su „Žiedų valdovu“, „Hariu Poteriu“, Astridos Lindgren knygomis. Tai pasakojimas apie draugystę, pasiaukojimą bei nepakartojamus nuotykius.
Istorija sukasi aplink našlaitę Lairą. Mergaitė gyvena Oksfordo universiteto Džordano koledže. Čia ji lyg laukinukė laksto ne tik po auditorijas, bet ir po rūsius bei stogus. Laira nuolat įsivelia į keistus nuotykius, muštynes ir lengvai aplink save suburia draugus. Pasaulis, kuriame gyvena veikėjai, panašus į mūsų, tačiau yra ir skirtumų. Čia nėra kompiuterių, automobilių, tačiau susipina mokslas ir magija, o kiekvienas žmogus turi savo demoną, su kuriuo gali bendrauti.
Netrukus Lairos pasaulis keičiasi. Prasideda nepaaiškinamų dalykų, susijusių su paslaptingomis Dulkėmis, virtinė. O dar pradeda dingti vaikai. Niekas nežino, kas jiems nutinka, tačiau visi šnabždasi, kad juos grobia Mažųjų aukų ministerija ir šiaurėje atlieka žiaurius bandymus.
Kuomet pradingsta ir geriausias Lairos draugas Rodžeris, ji pasiryžta keliauti į šiaurę jo ieškoti. Savo žygio metu mergaitė ir jos bendrakeleiviai, patirs daug išbandymų bei nuotykių. Jie susidurs su žiauriomis baltosiomis meškomis, klastingomis raganomis ir nuolat turės kovoti dėl savo gyvybės. Herojai ne kartą išbandys draugystę, ištikimybę ir išsiaiškins daugybę mįslių.
„Auksinis kompasas“ savo fantazija sužavės ne tik jaunesnius skaitytojus, bet ir suaugusius magijos gerbėjus. Astridos Lindgren premijos laureatas Philip Pullman sukūrė itin kinematografišką istoriją. Nenuostabu, kad 2007-tais metais pasirodė „Warner Bros“ kino studijos filmas, kuriame vaidino tokie garsūs aktoriai, kaip Dakota Blue Richards, Nicole Kidman, Daniel Craig ir kiti.
Philip Pullman – britų rašytojas, kurį Didžiosios Britanijos karalienė Elžbieta II įšventino į riterius. Vaikystėje būsimasis autorius daug keliavo po pasaulį, o nuo 11 metų gyvena Jungtinėje Karalystėje. Baigęs mokyklą jis studijavo anglų kalbą Oksfordo universitete, vėliau dirbo dėstytoju, bet norėdamas užsiimti tik knygų rašymu, šį darbą metė. Trilogija „Jo tamsiosios jėgos“ laikoma vienu svarbiausių XX amžiaus kūrinių, o patį autorių „The Times“ įvardijo tarp 50 didžiausių JK rašytojų nuo 1945 metų.