Naujų vėjų atnešantis ir kupinas smalsios nuostabos, vienos geriausiai sudominti mokančių mokslo populiarinimo žurnalisčių žvilgsnis į paslėptus dalykus, formuojančius mūsų gyvenimus netikėtais, o kartais ir pavojingais būdais.
Plika akimi matome tik siaurą realybės ruoželį. Palyginti su odą perskrodžiančia rentgeno spinduliuote, negyvėlius gyvuosiuose aptinkančiais masių spektrometrais ir dirbtiniu intelektu besinaudojančiomis stebėjimo sistemomis, esame akli.
Taip pat esame akli sustatyti į vieną gretą su infraraudonuosius ar ultravioletinius spindulius matančiais gyvūnais bei tais, kurių žvilgsnis aprėpia 360 laipsnių kampą. Šie gyvūnai gyvena tame pačiame pasaulyje kaip ir mes, tačiau kai jie apsižvalgo, mato visai kitokį vaizdą.
Ziya Tong, vedama to paties smalsumo ir užsidegimo, suteikiančio impulsą jos laidoms, atveria mums šį slaptą pasaulį ir kviečia į kelionę tirti dešimties didžiausių žmonijos aklųjų dėmių. Pirmiausia sužinome apie akląsias dėmes, su kuriomis visi gimstame, ir apie tai, kaip technologijos padeda matyti daugiau, nei leistų mūsų biologiniai apribojimai. Antroje knygos dalyje žvilgsnis kreipiamas į kolektyvines akląsias dėmes, atskleidžiama, kaip mes visi bendrai pasirenkame būti akli. Autorė primena, kad kamerų esama visur, išskyrus ten, iš kur atkeliauja mūsų maistas, iš kur gauname energiją ir kur galiausiai atsiduria mūsų šiukšlės. Galiausiai trečioje dalyje atskleidžiamos ištisoms kartoms būdingos aklosios dėmės: mąstome apie pasaulį remdamiesi paradigmomis, kurios atrodo natūralios, neišvengiamos, tačiau iš tiesų yra paveldimos ir perduodamos iš kartos į kartą.
Ši nepaprastai svarbi nauja knyga parodo, kaip mokslas ir jo pažangą skatinantis smalsumas gali paskatinti civilizaciją klestėti, padėdamas visuomenei atsimerkti ir pažvelgti į atsiveriančią perspektyvą. Knyga labai žmogiška, nuostabiai žavinti ir skrieja kaip viesulas. Realybės burbulas įgarsina visus mus nors kartą aplankiusią mintį, kad pasaulyje esama daugiau, nei matome plika akimi.
Atsiliepimai apie knygą
„Artėjančios visuotinės krizės akivaizdoje šią knygą užpildantis radikalus smalsumas – ryžtas drąsiai domėtis tuo, kas nematoma, nežinoma, neįsivaizduojama, – tampa būtinas, jei norime išgyventi. Ziya Tong mus moko, kad šis smalsumas gali būti džiaugsmingas, pilnas jaudinančių faktų, klausimų ir kontrastų kiekviename puslapyje. Tai kaleidoskopinis vadovas, atskleidžiantis viską, ką praleidžiame pro akis."
Naomė Klein
„Ši knyga perskros jūsų išankstines nuostatas tartum meteoras erdvę. Ziya Tong yra nuostabiai išprususi palydovė šioje diskusijoje po realybę nuo smulkiausių jos dalelių iki visatos masto ir visko, kas telpa tarp šių kraštutinumų. Ši knyga atskleis jums nežinomus dalykus, mes iššūkį, o galiausiai padarys stipresnius. Jos skaitymas kone prilygsta šokui, kurį patyrė Neo, išgėręs raudonąją piliulę filme Matrica. Pasiruoškite neišvengiamam savo burbulo sprogimui su trenksmu."
Rowanas Hooperis, New Scientist
„Realybės burbulas tartum kimba į jūsų švarko atlapus ir kaip reikiant supurto grotas, saugančias jūsų protą. Puslapis po puslapio Ziya Tong siūlo skaidrius lęšius, per kuriuos galima žvelgti į pasaulį, ir žaismingai pareikalauja, kad jais pasinaudotume – taip, dabar, būkite malonūs. Jei nenorite išmušti iš pusiausvyros savo suvokimo apie laiką, erdvę, biologiją ir geografiją, siūlau lėtai atsitraukti nuo šios knygos."
Adamas Rodgersas, WIRED
„Knyga „Realybės burbulas“ kupina smagios, dažnai ir stebinančios informacijos. Ji atskleidžia, kaip mokslas suteikia mums galimybę „matyti" anapus mūsų fizinių ir psichinių barjerų, bei suvokti to pasekmes. Jei jums rūpi, ką darome savo planetai, Ziyos Tong knyga turėtų būti jūsų privalomos literatūros sąraše."
Davidas Suzukis, laidų vedėjas ir knygos The Sacred Balance: Rediscovering our Place in Nature autorius
„Ziya Tong kviečia skaitytojus į svarbią ir smagią mokslinę kelionę, pralaužia ledus ir atskleidžia kasdienes slaptas mūsų sąveikas su gamta. Perskaitykite šią knygą ir naujomis akimis pamatysite, kaip galime transformuoti savo santykį su šia nepaprasta planeta, kurioje gyvename."
Dr. Jane Goodall
„Žmonės vadovaujasi iškreiptu realybės suvokimu. Ziya Tong pasitelkia mokslo akį ir atskleidžia, kas slypi anapus šios kolektyvinės miglos ir kur yra tikroji mūsų vieta šiame pasaulyje. Su žurnalistei būdinga uosle dramai autorė pasitelkia istorinius ir mokslinius pavyzdžius bei naujausių tyrimų rezultatus, kad į dienos šviesą išvilktų nepatogias tiesas apie tai, kokiais trumparegiškais metodais gaminame savo maistą bei energiją ir atsikratome atliekų, kaip tai kelia grėsmę gyvybei Žemėje. Ziyos argumentai skatina mus susiimti – likdami šiame realybės burbule sąmoningai stumiame save į pavojų."
Kate Wong, Scientific American
„Knygoje, pilnoje didelių ir mažų atradimų, Tong pasitelkia smalsumą ir humorą bei sumaišo gamtos mokslus, filosofiją ir istoriją."
Grist
„Ši knyga – ne tik nuostabi ekskursija po mokslo stebuklus, tačiau taip pat ir galimybė giliai susimąstyti, kodėl žmonėms taip sunkiai sekasi išsiveržti iš savo burbulų ir pasikeisti. Mūsų akląsias dėmes – fizines ir filosofines – Ziya Tong atskleidžia grakščiai ir su humoru, taip vesdama mus link geresnės ateities, kurią galime pasitikti plačiai atmerktomis akimis."
Annalee Newitz, tinklaraščio io9 ir knygos Scatter Adapt and Remember autorė
„Tokią akiplėšišką, išradingą ir siela alsuojančią knygą neturėtų būti taip smagu skaityti. Ziya Tong išnaršo žmonijos žinių lobyną tam, kad iš naujo parodytų mums pasaulį bei mūsų vietą jame."
Elanas Mastai, knygos „All Our Wrong Todays“ autorius
„Realybės burbulas atvėrė man akis, apie kurių egzistavimą nė nežinojau. Labai sunku paaiškinti, kaip mes, žmonija, suvokiame pasaulį, turint omenyje, kad ne visi jį suvokiame vienodai. Štai čia ir pasireiškia fantastiški Ziyos gebėjimai: ji atskleidžia, kodėl mūsų individualūs realybės modeliai yra gerokai labiau dirbtiniai, nei mums atrodo. Mane tai atvedė prie šūsnies egzistencinių klausimų, į kuriuos atsakyti stengsiuos dar kurį laiką."
Derekas Meadas, žurnalo VICE vykdomasis redaktorius
„Žmonės užprogramuoti aptikti netoliese esančias trumpalaikes grėsmes, tačiau visa mūsų socialinė paradigma (gal net ir mūsų rūšies išlikimas) priklauso nuo gebėjimo pastebėti dalykus, kurie niekada mūsų nepaliečia tiesiogiai. Realybės burbulo autorė Ziya Tong kviečia mus į žaibišką ir energingą pamoką apie šias neatitiktis tarp dovanų, kurias žmonėms suteikė evoliucija, ir mus supančių aplinkybių. Autorės aprašomos aklosios dėmės yra priežastis, dėl kurios nesugebame priimti ir suvokti klimato kaitos problemų, pavojaus, kurį kelia politinės manipuliacijos, atliekamos pasitelkiant socialinius tinklus, net ir sunkumų, su kuriais susiduriame taupydami senatvei. Fizinis ir kognityvinis realybės burbulo pagrindas – pamoka apie mus pačius, kurią turime išmokti, norėdami užbėgti už akių didžiausioms žmonijos problemoms. Tong atskleidžia šią temą neteisdama, neniekindama, o taip, kad mes visi iš to gautume naudos."
Jacobas Wardas, NBC technologijų naujienų korespondentas, PBS laidos Hacking Your Mind vedėjas, buvęs žurnalo Popular Science vyriausiasis redaktorius
„Pasaulis, kuriame gyvename, yra kitoks, nei mums atskleidžia pojūčiai. Šioje knygoje Ziya Tong kviečia į fantastišką, uragano greičiu skriejančią ekskursiją, atskleidžiančią daug nematytų iš pažiūros tokios pažįstamos realybės aspektų. Suvokimas, kaip glaudžiai esame susiję su anksčiau paslapčių apgaubtomis erdvėmis, kurias mums atskleidė mokslas, tačiau kurias ignoruojame, taip keldami pavojų patys sau, – pribloškiantis ir pažadinantis šaltas dušas. Tong – įgudusi gidė, vedžiojanti mus iliuzijų labirintu ir padedanti nusimesti saviapgaulės šydus. Ji apšviečia nematomus, o dažnai ir pavojingus burbulus, kuriuose leidžiame savo gyvenimą."
Davidas Grinspoonas, JAV planetologijos instituto vyresnysis mokslo darbuotojas, literatūros premijų laureatas, knygos Earth in Human Hands autorius
„Ziya jau ne vienus metus domisi mus supančiomis siauromis ir plačiomis aplinkomis bei mąsto apie jas. Ši knyga – to darbo rezultatas. Autorė vėl mums primena, kad verta perstumdyti ribas. Mes priprantame prie daugelio savo patirčių, kaip savaime suprantamus dalykus priimame tai, kas anksčiau kėlė nuostabą, vis iš naujo suderindami savo suvokimą. Ši knyga – įspėjimas saugotis, kad nepersistengtume tai darydami."
Jayus Ingramas, televizijos ir radijo laidų vedėjas, knygos The Science of Why autorius
„Kaukiančių antropoceno epochos sirenų – rūšių ir arealų nykimo ir socialinių patologijų apsuptyje Ziya Tong į šipulius ištaško nevaldomą kapitalizmą, technologinį eskapizmą ir savo rūšies sureikšminimą, atvedusius mus prie apokalipsės slenksčio. Realybės burbulas – lygiomis dalimis sumišęs katastrofinis romanas ir postmodernus nuostabių (ir klaikių) objektų užpildytas trofėjų kambarys, nuoširdžiai ir racionaliai skatinantis mus gelbėti planetą, kol dar atbuli nenusiritome nuo istorijos skardžio, įsikibę į asmenukių lazdeles."
Markas Dery, knygos I Must Not Think Bad Thoughts: Drive-By Essays on American Dread, American Dreams autorius
„Tačiau mūsų aklosios dėmės ne tik atima iš mūsų galimybę domėtis ir stebėtis, jos taip pat paslepia realybę. Šioje knygoje Ziya meta mums iššūkį pastebėti ir atsikratyti savo sąmoningo įpročio nežinoti ne tik vardan asmeninio tobulėjimo, bet ir mūsų visų saugumo."
Elaine „Lainey" Lui, viena televizijos laidos The Social vedėjų, laidos eTalk reporterė ir tinklalapio Lainey Gossip įkūrėja
Apie autorę
Žurnalistikos premijų laureatė Ziya Tong vedė Discovery kanalo pagrindinę mokslo populiarinimo laidą Daily Planet iki paskutiniojo jos sezono 2018-aisiais, taip pat Emmy nominuotą televizijos kanalo CBC laidą ZeD, visoje JAV geriausiu eterio laiku rodytą kanalo PBS laidą Wired Science ir kartu su Neilu deGrasse'u Tysonu dirbo tame pačiame kanale rodytos laidos NOVA scienceNOW korespondente.