Nuo geriausio emocijų mokslo eksperto pamąstymų iki „Pixar“ studijos animacinio filmo „Išvirkščias pasaulis“ konsultanto idėjų – tai novatoriškas ir reikšmingas žvilgsnis į pagarbios baimės istoriją ir mokslą, siekiant geresnio supratimo.
Pagarbi baimė yra paslaptinga emocija. Kaip įvertinti šiurpuliukus, nusmelkiančius žvelgiant į Didįjį Kanjoną, arba nuostabą matant pirmuosius savo vaiko žingsnius? Kaip žodžiais išreikšti kolektyvinį jaudulį, kylantį dainą vienbalsiai traukiančioje minioje, ar nuostabą, užvaldančią žvelgiant į šimtmečių senumo meno kūrinius? Dar prieš penkiolika metų nebuvo jokio mokslo apie pagarbią baimę, jausmą, patiriamą susidūrus su didžiulėmis paslaptimis, kurios peržengia mūsų supratimo apie pasaulį ribas. Mokslininkai tyrinėjo tokias emocijas kaip įprasta baimė ir pasibjaurėjimas, emocijas, kurios atrodė būtinos žmonijos išlikimui. Tačiau ilgainiui, žvelgiant iš evoliucijos perspektyvos, tapo akivaizdu, kokie svarbūs mums socialiniai poreikiai. Išlikome, nes gebėjome bendradarbiauti, burtis į bendruomenes ir kurti kultūrą, stiprinančią mūsų bendros tapatybės pojūtį – tai veiksmai, kuriuos skatina ir nulemia pagarbi baimė.
Savo knygoje „Pagarbi baimė“ Dacheris Keltneris pristato radikalų šios sunkiai suprantamos emocijos tyrimą ir itin asmenišką požiūrį į ją. Supažindindamas su naujausiais tyrimais, kaip pagarbi baimė keičia mūsų smegenis ir kūną, o kartu tyrinėdamas šią emociją skirtingais istorijos, kultūros ir asmeninio gyvenimo etapais, autorius atskleidžia, kaip puoselėdami pagarbią baimę kasdieniame gyvenime išmokstame vertinti tai, kas žmogiškiausia mūsų prigimtyje. Ir šiuo laikotarpiu, kai mūsų pasaulis krečiamas įvairių krizių ir yra susiskaldęs labiau nei kada nors anksčiau, pagarbi baimė tiesiog būtina. Kai atveriame savo protą, būtent ši emocija sustiprina mūsų gebėjimą samprotauti ir nukreipia didingų idėjų bei naujų įžvalgų link, susilpnina uždegiminę organizmo reakciją ir sustiprina imuninę sistemą. Būtent pagarbi baimė skatina polinkį dalytis ir stiprinti ryšius, imtis veiksmų, naudingų supančiam gamtos pasauliui ir visuomenei. Ši emocija keičia tai, kas esame, įkvepia kurti meną, muziką ir religiją. Radikali ir kupina gilių bei praktiškų įžvalgų, knyga Pagarbi baimė – tai mūsų vadovas šios emocijos link, kurį parašė ne tik vienas pagrindinių šios temos tyrinėtojų, bet ir svarbus pagarbios baimės ieškotojas, siekiantis šią emociją paversti gyvybiškai būtina jėga mūsų gyvenime.
„Gyvenime mums reikia daugiau pagarbios baimės, o savo knygoje Dacheris Keltneris ir suteikia galimybę sužinoti, kur jos ieškoti.“ – Adam Grant, bestselerio „Pagalvokite dar kartą“ autorius
„Ši knyga nuostabi dviem aspektais: tai puiki stiprios, bet gerai nepažintos emocijos analizė, papildyta pavyzdžiais, primenančiais mums, kas sužadina pagarbią baimę.“ – Steven Pinker, Harvardo universiteto psichologijos profesorius ir knygos „Proto amžius“ autorius