Princetono universiteto (JAV) profesoriaus Roberto Gilpino knygoje atskleidžiamos dviejų prieštraujančių gyvenimo principų - valstybės ir rinkos - susidūrimo priežastys bei analizuojamos pasekmės. Daug dėmesio skiriama pasaulinės ekonomikos raidai, išsamiai apibūdinama ekonominių veiksnių įtaka tarptautinės politinės sistemos transformacijai. Vėl sugrįžtama prie hegemono vaidmens, keičiant tarptautinių ekonominių santykių pobūdį, nors nagrinėjamas ne tik JAV santykinės galios smukimas, bet ir naujų, iš esmės valstybinių, pasaulinės ekonomikos centrų - Vakarų Europos bei Japonijos - iškilimas.
Istorijos ir ekonomikos žinias autorius sumaniai derina su politikos istorija, nevengia pakritikuoti ankstesnių savo paties darbų ir naujausios tarptautinių politinių institucijų sampratos.
Šio mokslininko knyga turėtų būti naudinga politikams, politologams ir ekonomistams, siekiantiems suprasti vis sparčiau vysktančius ekonominius ir politinius pokyčius pasaulyje ir Europoje, jų poveikį Lietuvai, galimus ekonominius ir politinius padarinius, jų tarpusavio sąveikeę bei skirtingas interpretacijas.